EN 61482-2 on standardi suojavaatteille, joita käytetään suojaamaan käyttäjää valokaarien aiheuttamilta lämpövaaroilta. Valokaariräjähdyksen aikana vaatetus voi altistua liekeille, suihkuille ja elektrodien metalliroiskeille. Siksi on tärkeää pukeutua oikein, jotta vältytään toisen asteen palovammoilta.
Testissä kuvataan, kuinka hyvin vaate suojaa valokaaren lämpöenergialta, ja se voidaan ilmaista kolmella arvolla:
Kaikille kolmelle arvolle on yhteistä, että mitä suurempi arvo, sitä parempi suojaus.
Testissä simuloidaan valokaari suljetussa laatikossa ja luokitellaan vaate kahteen luokkaan:
Suojavaatetus, joka on sertifioitu APC 2:n mukaan, tarjoaa parhaan suojan.
APC 1:n testivirta on 4 kA, mikä tarkoittaa, että testattavan materiaalin on kestettävä valokaaren energia 4 kiloampeerin (kA) virralla ilman, että kriittinen lämpö pääsee tunkeutumaan ihoon. Arvo 4 kA tarkoittaa, että testi suoritetaan 4000 ampeerin virralla. Tämä tarkoittaa, että testattava materiaali tai vaate pystyy suojaamaan sinua valokaarelta, jonka virta on 4 kA, tietyn ajanjakson ajan (yleensä 500 ms) altistamatta sinua vaaralliselle kuumuudelle.
Koska APC 2 määrittää korkeamman suojausluokan, APC 2 testataan korkeammalla virralla (7 kA) kuin APC 1. Testivirta on 7 kiloampeeria (7 kA). Tämä tarkoittaa, että testattava vaate pystyy suojaamaan sinua valokaarelta, jonka virta on 7 kA, tietyn ajanjakson ajan (yleensä 500 ms) ilman vaarallisen kuumuuden vaaraa.
Useiden vaatekerrosten käyttäminen voi nostaa ELIM- ja ATPV-arvoja, koska jokainen kerros auttaa vaimentamaan ja haihduttamaan valokaarileimahduksen aiheuttamaa energiaa. Se myös eristää paremmin lämpöä vastaan ja vähentää riskiä, että sisempi kerros hajoaa tai aiheuttaa palovammoja. Parhaan suojan saavuttamiseksi on suositeltavaa käyttää yhdessä testattuja kerroksia.